V půlce května 2019 jsme se zúčastnili prvního běžeckého závodu dětí a dospělých ve Vratislavicích. Tento závod je zaměřený na rozběhání dětí a v jeho historii se na dětských trasách proběhlo mnoho budoucích sportovních hvězd, jako například Zuzana Kocumová, Zuzana Hejnová či Jessica Jislová.

Do areálu koupaliště Sluníčko ve Vratislavicích přijelo ze Semil 19 dětí, 6 trenérů a řada skvělých rodičů. Hlavní motto závodu znělo „rozběhejme děti“, což skvěle ladilo s motivací, kterou uplatňujeme v atletice v Semilech.

Areál koupaliště Sluníčko ve Vratislavicích nás přivítal frontou na registraci, zažili jsme zde rekordní účast závodníků a není se co divit, protože pro děti byl připraven nespočet atrakcí. Mezi nejvyhledávanější patřil skákací hrad, střelba lukem, florbal nebo líný tenis. Kdo měl zájem, mohl si vyzkoušet i tréninkový skok z dětského skokanského můstku nebo se projet na ponících.

Po počáteční nejistotě, kudy povedou tratě, jsme se vydali na jejich obhlídku, kterou jsme pojali i jako zahřátí a přípravu na závod. Prohlédli jsme si nebezpečná místa po startu a mluvili jsme o profilu trati. Následně probíhala hromadná příprava před závodem za vedení Jardy Mazánka, za což mu patří velké díky.

Naši nejmenší závodnici (ročník narození 2013 a 2012) běželi 300 metrů, což byl jeden okruh okolo bazénů. Hromadný start zvládli skvěle a v cíli se těšili na medaili a malý dárek pro každého.

Naši starší závodníci (ročník narození 2011 a 2010) měli původně běžet dvě kolečka kolem bazénů, tedy asi 600 metrů, ale vzhledem k velkému počtu přihlášených se běželo venku před areálem na přilehlé louce. Kolečko začalo parádním stoupáním a zhruba po 300 metrech pokračovalo pěkným sešupem a návratem do cíle. Všichni mohli využít zkušenosti nabyté z tréninků v městském parku, kde jsme zdolávali i větší převýšení.

Naši nejstarší závodnici (ročník narození 2009 až 2007) běželi připravené kolečko kolem celého koupaliště, které mělo původně měřit 900 metrů, ale dle pořadatelů bylo o něco delší a nakonec měřilo přes jeden kilometr. Okruh se protáhl o pěkné stoupání, které prověřilo všechny závodníky.
Přestože byl závod těžký a konkurence závodníků obrovská, děti ho zvládly úžasně, běžely naplno a některé se dokonce umístily i na stupních vítězů.

Během závodu jsme se naučili spoustu věcí:

  • je důležité, najít si dobré místo na startu
  • kdo je vpředu na prvním kopci, nemusí ještě vyhrát závod
  • souboje v cíli jsou stejně důležité, ať běžíte na jakémkoliv místě
  • je podstatné to nevzdávat a doběhnout
  • vítězové jsou nejen ti vpředu, ale všichni, kteří doběhnou

Děkujeme všem závodníkům, rodičům, fanouškům a pořadatelům za skvělou atmosféru při závodu. Tento závod byl opravdu dobrou volbou!

Autoři článku: Tomáš, Šárka, Eliška

Vratislavický běhoun 2019 – první přespolní běh